Net 75 proc. Europos kailinių žvėrelių ūkių ir 20 Lietuvos augintojų šiemet turėtų sulaukti nepriklausomų auditorių iš kompanijos Baltic Control®, kurie pagal mokslininkų sukurtą sistemą išsamiai vertins visus gyvūnų gerovės aspektus kailinių žvėrelių ūkiuose: nuo sveikatos, mitybos, laikymo sąlygų, natūralių poreikių tenkinimo iki santykio su juos prižiūrinčiais žmonėmis. 

Kaip teigia visą Europos kailininkystę vienijančios organizacijos Fur Europe vadovai, šis žingsnis nėra mėginimas garsiau girti Europos kailių produkciją, tai - galimybė pateikti patikimą informaciją apie gyvūnų gerovę visame žemyne.

Planuojama, kad jau 2019 m. aukcionuose kailiai iš WELFUR (angl. welfare – gerovė, fur – kailis, aut.past.) įvertintų ūkių bus parduodami su specialiais sertifikatais, informuojančiais pirkėjus apie tai, jog gyvūnas užaugintas laikantis visų gerovės reikalavimų. „Kailio gaminių vartotojai turi žinoti, kad WELFUR sistema pradėta kurti 2009 m. nepriklausomų mokslininkų iš septynių Europos universitetų. Mokslininkai aiškinosi, kokius poreikius būtina patenkinti, kad fermose laikomas gyvūnas jaustųsi gerai, išvengtų streso. Ūkių vertinimą atliks tikrintojai iš šalies, patikima audito įmonė, tad rezultatai bus tikrai objektyvūs. Tai – kelias visiško mūsų sektoriaus skaidrumo link,“- teigia Fur Europe. 

Vienas iš WELFUR kūrėjų, Danijos Aarhus universiteto mokslininkas Steen Moller, kelerius metus atlikęs tyrimus eksperimentiniame universiteto audinių ūkyje (nuotr.) pasakoja, kad viena iš sudėtingiausių mokslininkų komandos užduočių buvo "paklausti gyvūno, ko jis nori".  

Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos pirmininkas ir AB „Vilkijos ūkio“ vadovas Česlovas Tallat-Kelpša sako nekantriai laukiantis pirmojo patikrinimo rezultatų: „Įdomu pamatyti savo ūkį iš šalies, palyginti savo darbą su kolegomis ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, sužinoti, ką galima pagerinti“.

Remiantis šia sistema, kiekvienas sertifikuojamas ūkis bus vertinamas bent tris kartus 1-3 metų laikotarpiu, kiekvienoje gyvūno auginimo fazėje. Fermos, kurios neatitiks minimalių gerovės reikalavimų, ilgainiui nebegalės parduoti savo kailių aukcionuose. 

Pardavimo specialistai prognozuoja, kad WELFUR sertifikuoti kailiai bus brangesni, nes remiantis Europos vartotojų apklausomis, net 80 proc. žmonių pirmiausia rūpi fermose laikomų gyvūnų gerovė, ir tik 20 proc. domisi, ar gyvūnas auginamas mėsai, ar kailiui.